یکی از دغدغه‌های افرادی که عمل زیبایی لب یا همان سانترال را انجام می‌دهند، این است که چه زمانی پس از عمل می‌توانند حمام کنند. این شد که تصمیم گرفتیم برای پاسخگویی به این دغدغه مهم، این پست از وبلاگ مرکز زیبایی ملینیک را به توضیح زمان مناسب برای حمام رفتن پس از عمل لیفت لب اختصاص بدهیم.

اگر در دوران نقاهت پس از عمل دایرکت لب به سر می‌برید، مطالعه این محتوا می‌تواند برای شما مفید باشد و در صورتی که سوالاتی در زمینه استحمام پس از عمل زیبایی لب برای شما وجود دارد، می‌توانید همین حالا با شماره تلفن  09120746278 تماس بگیرید و ضمن طرح سوالات خود، مشاوره رایگان دریافت نمایید.

زمان مناسب برای حمام کردن بعد از عمل زیبایی لب

به طور کلی توصیه می شود که حداقل ۲۴  ساعت پس از عمل زیبایی لب، حمام نروید. این زمان به بدن شما فرصت می‌دهد تا زخم ناشی از جراحی بهبود یابد، خونریزی متوقف و از خطر عفونت جلوگیری شود.

زمان مناسب حمام رفتن بعد از عمل زیبایی لب

اگر در روز اول یا دوم پس از عمل احساس خارش یا ناراحتی کردید، می‌توانید از یک پارچه مرطوب و پاکیزه برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید.

نکات مهم هنگام استحمام بعد از سانترال لب

پس از سپری شدن 24 ساعت از زمان جراحی، می‌توانید با رعایت نکات ایمنی و مراقبتی که دکتر یا پرستار توصیه می‌کند به حمام بروید. در اینجا چند نکته مهم برای حمام رفتن بعد از عمل زیبایی لب آورده شده است:

 • از آب گرم استفاده نکنید. آب گرم می‌تواند باعث التهاب و تورم شود.
 • حتی برای شستن بدن از صابون‌های عطری یا تحریک کننده استفاده نکنید. از شامپو بچه یا ژل شستشوی بدن استفاده کنید. لازم است که تا حد امکان زخم را از مواجه با مواد محرک دور نگه دارید.
 • از شستن صورت و لب‌ها اکیدا خودداری کنید. سعی کنید تنها از گردن به پایین را بشویید. چرا که شستن سر نیز می‌تواند باعث ریختن آب و شوینده روی لب شود.
 • پس از استحمام، لب‌های خود را با یک مرطوب کننده بدون عطر مرطوب کنید.
 • از حمام طولانی مدت خودداری کنید. طولانی شدن حمام باعث مواجه زخم با بخار و رطوبت ناشی از آن می‌شود که می‌تواند تورم و التهاب لب‌ها  را تشدید کند. بهتر است حمام سرد یا ولرم و کوتاه بگیرید.
 • لب‌های خود را با آب شستشو ندهید. آب می‌تواند باعث خونریزی، کبودی، عفونت و تحریک زخم‌ها شود. بهتر است لب‌ها و صورت خود را با پنبه خشک تمیز کنید. همچنین اگر آب روی لب های شما ریخت، بلافاصله آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید.
 • از صابون، شامپو، ژل و محصولات دیگر خودداری کنید. این مواد می‌توانند باعث خشکی، تحریک و حساسیت لب‌ها شود. بهتر است فقط از پماد یا کرم مخصوص پزشک استفاده کنید.
 • از فشار و ماساژ لب‌ها خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث تحریک لب‌ها شود و نتایج عمل را تغییر دهد. بهتر است درصورت نیاز لب‌های خود را به آرامی تمیز کنید.
نکات مهم استحمام بعد از سانترال لب

پس از حمام رفتن، لب‌های خود را با حوله یا پنبه تمیز کرده و پماد یا کرمی که پزشک پیشنهاد داده را به آن‌ها بزنید. همچنین، از خوردن غذاهای تند، ترش، شور و سفت خودداری کرده، فقط از غذاهای نرم و سبک استفاده کنید. حمام رفتن بعد از عمل زیبایی لب، با رعایت دقت و احتیاط، مشکل خاصی ندارد. اگر در هر مرحله سوال یا نگرانی داشتید، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

خطرات احتمالی حمام کردن بعد از لیفت لب

حمام رفتن بعد از عمل زیبایی لب، بدون رعایت نکات ذکر شده، می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. این خطرات عبارتند از:

 • عفونت: پوست اطراف لب‌ها در روزهای پس از جراحی بسیار حساس است و در معرض عفونت قرار دارد. آب گرم و صابون‌های نامناسب می‌توانند باعث تحریک پوست و افزایش خطر عفونت شوند.
 • خونریزی: حرکات خشن و شستن نامناسب صورت، می‌توانند باعث خونریزی از محل برش‌ها شوند.
 • تورم و کبودی بیشتر: آب گرم می‌تواند باعث التهاب و تورم بیشتر لب‌ها شود.
خطرات احتمالی حمام کردن بعد از لیفت لب

به‌طور کلی زمان شستشوی زخم عمل با آب به عوامل مختلفی از جمله نوع عمل، محل زخم، عمق زخم، و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می شود که حداقل ۲۴ ساعت پس از عمل، زخم را با آب شستشو ندهید. در برخی موارد، ممکن است پزشک یا جراح شما توصیه کند که زخم را زودتر از ۲۴ ساعت شستشو دهید یا شاید حتی بیشتر از ۲۴ ساعت از شستشو خودداری کنید. اگر در مورد زمان شستشوی زخم عمل خود سوال یا نگرانی دارید، حتماً با پزشک یا جراح خود مشورت کنید.

سخن پایانی: نکات مهم در مراقبت‌های بعد از عمل

درنهایت به یاد داشته باشید که، اگر بخیه های شما قابل جذب نیستند، باید آنها را در عرض ۵ تا ۷ روز پس از عمل برداشت. اگر تورم یا کبودی زیادی دارید، می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. اگر درد یا ناراحتی دارید، می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. اگر در مورد مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی لب سوال یا نگرانی دارید، حتما با پزشک یا جراح خود مشورت کنید.

امیدواریم مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی درباره زمان مناسب برای استحمام پس از سانترال لب در اختیار شما قرار داده باشد. اگر اینطور است، این مطلب را با دوستانی که عمل لیفت لب انجام داده اند به اشتراک بگذارید. همچنین در صورتی که با سوالی در این زمینه مواجه هستید، در قسمت دیدگاه‌ها، سوال خود را مطرح نمایید تا پزشک متخصص در اولین زمان به شما پاسخ دهد. تلاش تیم تولید محتوای مرکز زیبایی ملینیک در جهت آگاه‌سازی شما عزیزان از به روزترین نکات جراحی زیبایی لب است. تا مقاله‌ای دیگر بدرود.