احتمالا بسیاری از ما شاهد تمسخر کودکان یا نوجوانان، به‌دلیل فرم برجسته یا بزرگ گوش‌های‌شان بوده‌ایم. این معضل حتی در بزرگسالی و جوانی نیز  دیده می‌شود. شاید حتی خود ما یکی از این افرادی که مورد تمسخر واقع  شده‌اند باشیم.  اکنون قصد داریم درباره تاثیر این مشکل بر روحیه و تاثیر عمل زیبایی گوش بر اعتماد به نفس افراد صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس، احساس مثبتی است که فرد نسبت به خود دارد. این احساس، بر نحوه رفتار و تعامل فرد با دیگران تاثیر می‌گذارد. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، معمولا از نظر اجتماعی فعال تر هستند و در روابط خود موفق تر عمل می کنند. برخی از افراد به دلیل شکل و ظاهر گوش‌های خود، دچار کاهش اعتماد به نفس می‌شوند. این افراد ممکن است احساس کنند که گوش‌هایشان ظاهر نامناسبی دارد و مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرند.

اتوپلاستی و نقش آن در اعتماد به نفس

درواقع، بسیاری از افراد با مشکل گوش‌های برجسته و بزرگ مواجه هستند و این مسئله می‌تواند تاثیر منفی بر روی اعتماد به نفس آنها بگذارد. گوش‌های برجسته ممکن است باعث شود که فرد در جمع احساس ناراحتی و خجالت داشته باشد و از برقراری ارتباط با دیگران دوری کند. به خصوص کودکان و نوجوانان که در مدرسه و محل بازی با همسالان خود در ارتباط اند، ممکن است به دلیل شکل گوش‌های خود مورد تمسخر و آزار قرار بگیرند و این روی شخصیت و رشد آنها تاثیر منفی خواهد گذاشت. این معضل می‌تواند در آینده منجر به مشکلاتی در روابط اجتماعی، تحصیل و شغل آنها شود.

تاثیر فرم گوش بر اعتماد به نفس

گفتیم که برجسته و بزرگ بودن گوش‌ها می تواند باعث شود که فرد احساس کند ظاهر نامناسبی دارد. این احساس می‌تواند منجر به مشکلات زیر شود:

 • کاهش اعتماد به نفس
 • اجتناب از حضور در جمع
 • کاهش فعالیت های اجتماعی
 • اختلال در تحصیل و شغل
تاثیرفرم گوش ها بر میزان رضایت از خود

همانطور که گفته شد، در برخی موارد، برجسته و بزرگ بودن گوش‌ها می‌تواند باعث شود که فرد مورد تمسخر دیگران قرار بگیرد. این امر تاثیر منفی بیشتری بر اعتماد به نفس فرد می‌گذارد.

تمسخر افراد بخاطر گوش های بل

تمسخر، یکی از عواملی است که می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس فرد شود. این تمسخر در بین کودکان و نوجوانان به‌دلیل کامل نبودن رشد اجتماعی بیشتر اتفاق می‌افتد. تمسخر بخاطر داشتن گوش‌های برجسته و بزرگ، به صورت‌های مختلفی اتفاق می‌افتد، از جمله:

 • صدا زدن فرد با القاب نامناسب
 • اشاره به گوش های فرد
 • مسخره کردن ظاهر فرد
 • رفتارهای نامناسب فیزیکی
نقش عمل زیبایی گوش بر اعتماد به نفس

تمسخر می‌تواند باعث شود که فرد احساس کند مورد پذیرش دیگران نیست و از خود خجالت بکشد. این احساس منجر به مشکلاتی در روابط اجتماعی، تحصیل و شغل می‌شود.

تمسخر کودکان در جامعه

کودکان، نسبت به بزرگسالان، حساس‌تر هستند و زودتر تحت تاثیر نظرات دیگران قرار می‌گیرند. به همین دلیل، ترس از تمسخر در کودکان، یک مشکل شایع است. کودکانی که به دلیل گوش‌های برجسته و بزرگ خود نگران تمسخر دیگران هستند، ممکن است رفتارهای زیر را از خود نشان دهند:

 • اجتناب از حضور در جمع
 • خودداری از صحبت کردن
 • کنجکاوی و پرس و جوی بیش از حد
 • ابراز احساسات منفی
تمسخر کودکان بخاطر گوش های برجسته

تمسخر بابت مشکلات ظاهری در کودکان تاثیر بسیار عمیقی دارد و قادر است تمام آینده آن‌ها را با خطرات جدی مواجه کند. بنابراین تاثیر عمل زیبایی گوش بر اعتماد به نفس و حل مشکلات این کودکان بسیار زیاد است.

اصلاح فرم گوش ها با عمل اتوپلاستی

عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) یک راه حل برای این مشکل است که با استفاده از آن می‌توان شکل و اندازه گوش‌ها را تغییر داد و آنها را به صورت طبیعی به سمت سر نزدیک کرد. این عمل جراحی با استفاده از برش‌های کوچک در پشت گوش انجام می‌شود و جای زخم آن پنهان است. عمل زیبایی گوش در هر سنی قابل انجام است ولی بهتر است که قبل از ۱۴ سالگی انجام شود تا فرد در دوران نوجوانی با مشکلات روانی روبرو نشود. جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)، می‌تواند در موارد زیر انجام شود:

 • کاهش اندازه گوش
 • تغییر موقعیت گوش
 • اصلاح گوش های کج یا برگشته

اتوپلاستی معمولا یک جراحی ایمن و موثر است که می تواند تاثیر مثبتی بر اعتماد به نفس فرد بگذارد. این جراحی به فرد کمک می‌کند تا احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشد و از تمسخر دیگران در امان بماند.

تاثیر اتوپلاستی بر اعتماد به نفس کودکان

با توجه به نظرات پزشکان و بیماران، تاثیر عمل زیبایی گوش بر اعتماد به نفس فرد بسیار قابل توجه است. فرد پس از عمل، احساس رضایت و خوشحالی می‌کند و دچار تغییرات مثبت در رفتار و رابطه با دیگران می‌شود. عمل اتوپلاستی کمک می‌کند تا فرد کمتر دچار اضطراب و استرس شود و به خودش اعتماد بیشتری پیدا ‌کند. عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) باعث می‌شود که فرد بتواند خودش را بهتر بپذیرد و با خود به صلح برسد.

تأثیر اتوپلاستی بر اعتماد به نفس کودکان

تاثیر عمل زیبایی گوش بر اعتماد به نفس کودکانی که به دلیل گوش‌های برجسته و بزرگ خود نگران تمسخر دیگران هستند، بسیار زیاد خواهد بود. این جراحی به کودکان کمک می‌کند تا از ظاهر خود احساس رضایت کامل داشته و نگران نگاه و تمسخر دیگران نسبت به خود نباشند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، مشخص کرد که ۹۰ درصد از کودکانی که تحت عمل اتوپلاستی قرار گرفته بودند، از نتایج جراحی خود رضایت بسیاری داشته و اعتماد به نفس آنها افزایش یافته بود.

نتیجه‌گیری

اتوپلاستی می‌تواند یک گزینه درمانی موثر برای افرادی باشد که از شکل و ظاهر گوش‌های خود ناراضی هستند و این نارضایتی بر اعتماد به نفس آنها تاثیر منفی گذاشته است. عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) یک راهکار مناسب برای این افراد که احتمالا در روابط اجتماعی خود با چالش‌های متعددی روبرو هستند خواهد بود. تاثیر این عمل بر اعتماد به نفس این افراد انکار ناپذیر است.

این عمل جراحی، ساده، سریع و کم درد است و نتایج دائمی دارد. پس از عمل، فقط نیاز به استفاده از بانداژ و مراقبت از گوش ها برای مدت کوتاهی است. اگر شما هم از شکل گوش های خود راضی نیستید و می‌خواهید تغییری در زندگی خود ایجاد کنید، می‌توانید با مشاوره با پزشک متخصص، عمل زیبایی گوش (اتوپلاستی) را در نظر بگیرید.