بینی خوش‌فرم و زیبا یکی از آیتم‌های تاثیرگذار در زیبایی چهره است. برای داشتن بینی زیبا و بدون نقص، راه‌های مختلفی پیش روی شماست، از عمل جراحی بینی گرفته تا تزریق ژل اصلاح فرم بینی. اما سوال اینجاست که عمل بینی بهتر است یا تزریق ژل بینی؟

کدام روش ماندگاری بیشتری دارد؟ عوارض جانبی کدام روش کمتر است؟ دوره نقاهت این دو روش با هم چه تفاوت‌هایی دارد؟ و در نهایت این دو عمل زیبایی به لحاظ هزینه با هم چه فرقی دارند؟

این‌ها سوالات زیباجویانی است که قصد دارند بینی زیباتر و خوش فرم‌تری داشته باشند و ما قصد داریم در این مقاله به آنها پاسخ بدهیم. بنابراین برای دانستن پاسخ این سوالات، لازم است تا پایان این نوشته با ما همراه باشید. همچنین اگر در این زمینه با پرسشی رو به رو هستید، می‌توانید همین حالا با شماره 09120746278 با مرکز زیبایی ملینیک تماس بگیرید و ضمن مطرح کردن سوالات خود، مشاوره رایگان دریافت نمایید.

عمل جراحی بینی

یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای فرم‌دهی، کوچک کردن و البته برطرف کردن نقص‌های ظاهری و تنفسی در بینی، عمل جراحی بینی است. برای عمل جراحی بینی همانطور که از نامش پیداست، باید به پزشک مراجعه نمایید تا بررسی های لازم هم به لحاظ ظاهر بینی و هم از نظر جسمی و بدنی انجام شود، آزمایش‌های لازم صورت گرفته و بررسی شود.

عمل جراحی بینی

در نهایت در صورت تشخیص پزشک مبنی بر مناسب بودن شرایط شما برای عمل، باید روز عمل به کلینیک یا مطب پرشک مراجعه نمایید. در ابتدا مواد بیهوشی به شما تزریق می‌شود و بسته به نوع عمل باید بین 1.5 تا 3 ساعت در اتاق عمل حضور داشته باشید. بعد از اتمام عمل و به هوش آمدن، لیست مراقبت‌های بعد از عمل را دریافت نمایید.

نتیجه اولیه عمل بینی، چند ماه بعد از عمل، پس از بهبود ورم بینی، مشخص می‌شود و برای دیدن نتیجه نهایی باید یکسال صبر کنید. ماندگاری نتایج عمل بینی همیشگی و دائمی است، مگر اینکه بخواهید مجدداً در فرم بینی خود تغییراتی ایجاد نمایید.

مزایا و معایب عمل بینی

برای تصمیم‌گیری بین عمل بینی و تزریق ژل بینی، لازم است ضمن آشنایی با فرآیندهای این دو روش، مزایا و معایب هر روش را نیز به طور کامل بدانید. از این رو تصمیم گرفتیم در این بخش به بیان مزایا و معایب عمل بینی بپردازیم.

مزایای عمل بینی

 • ایجاد تغییر اساسی در بینی و چهره  
 • رفع مشکلات تنفسی مربوط به انحراف بینی
 • تغییر سایر بینی و بهبود وضعیت ظاهری بینی
 • ایجاد تعادل و هماهنگی بین بینی و سایر اعضای صورت

معایب عمل بینی

 • در صورت پشیمانی از نتیجه عمل، راه برگشتی وجود ندارد.
 • نتیجه عمل در مقایسه با روش تزریق ژل دیرتر مشخص می‌شود.
 • فرآیند عمل جراحی بینی در مقایسه با تزریق ژل بینی، طولانی‌تر است.
 • دوره نقاهت آن در مقایسه با ترزیق ژل بینی طولانی‌تر و حساس‌تر است.
 • هزینه عمل بینی در مقایسه با روش تزریق ژل بینی، به مراتب بالاتر است.
 • برخی از افراد به لحاظ بدنی، شرایط دریافت بیهوشی و عمل بینی را ندارند.
 • یک روش کاملاً تهاجمی است و نیاز به بستری، پذیرش ریسک بیهوشی و اتاق عمل را دارد.

تزریق ژل بینی

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای فرم‌دهی و رفع نقص‌های جزئی در بینی، تزریق ژل اصلاح فرم بینی است. این فرآیند همانطور که از نامش پیداست، می‌تواند فرم بینی را به طور کلی اصلاح نماید و در صورت نیاز، کمی بینی را سر بالا کند.

تزریق ژل بینی

برای تزریق ژل بینی باید به پزشک مراجعه نمایید و انتظارات خود را از نتیجه تزریق مطرح کنید. پزشک پس از بررسی وضعیت بینی شما و در صورتی که تزریق ژل، بتواند برای اصلاح فرم بینی شما کمک کننده باشد، مقدار ژل را مشخص نموده و کمی مواد بی حسی را به ناحیه مورد نظر آغشته نموده تا در حین فرآیند تزریق دردی احساس نکنید.

سپس ژل با تکنیک مورد نظر در ناحیه بینی تزریق می‌شود تا فرم بینی شما بهتر شود و به نتیجه دلخواه برسید. فرآیند تزریق ژل بینی بین 15 تا نهایتاً 30 دقیقه زمان نیاز دارد و پس از اتمام کار می‌توانید 60 الی 70 درصد نتیجه کار را مشاهده نمایید و برای دیدن نتیجه نهایی باید دو هفته صبر کنید.

همچنین بلافاصله پس از تمام شدن کار می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید، البته برای گرفتن بهترین نتیجه از تزریق ژل، باید به مراقبت‌های بعد از تزریق توجه ویژه داشته باشید.  

مزایا و معایب تزریق ژل بینی

در بخش قبلی مزایا و معایب عمل جراحی بینی را برای شما توضیح دادیم. در این بخش می‌خواهیم شما را با مزایا و معایب تزریق ژل بینی آشنا کنیم تا در نهایت بتوانید درست‌ترین تصمیم ممکن را برای خود بگیرید.

مزایای تزریق ژل بینی

 • بلافاصله بعد از تزریق ژل بینی می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهید.
 • یک روش کاملاً غیرتهاجمی است و نیازی به بستری شدن، بیهوشی و اتاق عمل ندارد.
 • هزینه تزریق ژل در مقایسه با عمل جراحی بینی به مراتب کمتر و به صرفه‌تر است.
 • مقدار ژلی که باید تزریق شود کاملاً قابل تنظیم است و می‌توان آن را کم و زیاد نمود.
 • مراقبت‌های بعد از تزریق بسیار آسان است و احتمال بروز عوارض جانبی وجود ندارد.
 • مواد ژل، بر پایه هیالورونیک اسید است که سازگاری کاملی با بدن دارد و عوارض جانبی خاصی ندارد.
 • دوره نقاهت خاصی ندارد و فقط لازم است مراقبت‌های بعد از تزریق ژل بینی را به درستی رعایت نمایید.
 • بین 60 الی 70 درصد از نتیجه تزریق، بلافاصله بعد از اتمام کار مشخص است و برای دیدن نتیجه نهایی باید دو هفته صبر کنید.
 • در صورت پشیمانی از تزریق می‎توانید از پزشک بخواهید برای مشا آنزیم تزریق نماید تا بینی شما به حالت قبل برگردد.

معایب تزریق ژل بینی

 • ماندگاری نتایج تزریق ژل بینی در مقایسه با عمل زیبایی بینی کمتر است.
 • تغییراتی که تزریق ژل می‌تواند برای شما ایجاد کند نسبت به عمل زیبایی بینی محدودتر است.

مقایسه دو روش از نظر ماندگاری

در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که نتایج عمل زیبایی بینی ماندگاری بالاتری دارد و در واقع می‌توان گفت نتایج این عمل همیشگی و دائمی است و نیاز به تکرار ندارد. البته در نظر داشته باشید که همیشه دائمی بودن، به معنی خوب بودن نیست چرا که در صورت پشیمانی از نتیجه عمل، راه برگشتی نیست، به جز اینکه مجدداً به سراغ عمل بینی بروید.

مقایسه دو روش از نظر ماندگاری

در مقابل نتایج تزریق ژل بینی، بین 6 ماه الی 2 سال ماندگار است و پس از این مدت باید تکرار شود. به یاد داشته باشید که عواملی مانند نوع و برند ژل تزریق شده، مقدار ژل، تکنیک به کار گرفته شده برای تزریق، متابولیسم بدن شما و در نهایت میزان توجه شما به مراقبت‌های بعد از تزریق، به طور مستقیم روی نتیجه و ماندگاری نتایج تزریق تاثیر می‌گذارد.

مقایسه دو روش از نظر عوارض جانبی

اگر بخواهیم این دو روش را از لحاظ عوارض جانبی مقایسه کنیم، همانطور که انتظار می‌رود، عوارض جانبی یک عمل جراحی نسبت به یک تزریق بیشتر است. به عبارت دیگر، نکات و مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی، بسیار حساس‌تر از مراقبت‌های بعد از تزریق ژل بینی است و در صورت عدم رعایت این نکات مراقبتی ممکن است عوارضی رخ دهد.

علاوه بر این باید این ریسک را بپذیرید گه بخشی از صورت شما قرار است بُرش بخورد، باز شود و مجدد بخیه شود، پس به خودی خود در دوره نقاهت کمی عوارض برای شما خواهد داشت. که شدت این موضوع بسته به شرایط جسمی بدن افراد با یکدیگر متفاوت است.

البته در نظر داشته باشید که هرگونه عمل زیبایی حتی تزریق ژل، باید در کلینیک و توسط پزشک انجام شود، چرا که در غیر اینصورت و مراجعه به مراکز نامعتبر که از متریال بی کیفیت و تاریخ گذشته استفاده می‌کنند و یا تزریق ژل توسط شخص غیر متخصص، عوارض جانبی جبران ناپذیری برای شما ایجاد نماید.

لذا توصیه می‌شود برای انجام فرآیندهایی که به طور مستقیم با بدن و سلامتی شما ارتباط دارد، به مراکز و کلینیک‌های معتبر مراجعه نمایید و گول تبلیغات کاذب و هزینه‌های پایین مراکز غیر معتبر را نخورید.

مقایسه دو روش از نظر مراقبت‌های بعد از لیفت

باز هم واضح است که مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی حساس‌تر و کمی سخت‌تر از مراقبت‌های بعد از یک تزریق ساده است. بعد از عمل بینی باید به طور مرتب پانسمان بینی را عوض کنید، برای جلوگیری از خونریزی، نکاتی را رعایت نمایید، داروهای تجویز شده را مطابق دستور پزشک در ساعت مقرر مصرف نمایید و به طور کلی تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد نمایید.

در مقابل لیست مراقبت‌های بعد از تزریق ژل بسیار ساده است و کافی است این نکات مراقبتی را حداکثر تا یک هفته پس از تزریق به درستی رعایت نمایید.

مقایسه دو روش از نظر هزینه

عمل جراحی بینی در مقایسه با تزریق ژل، یک فرآیند تخصصی‌تر، پیچیده‌تر و طولانی‌تر است. به همین تناسب هزینه آن با تزریق ژل قابل مقایسه نیست. البته توجه داشته باشید که هزینه عمل‌های جراحی به عوامل مختلفی از جمله متریال استفاده شده، تکنیک به کار گرفته شده، وضعیت بیمار و نوع عمل، میزان تخصص پزشک، حق‌الزحمه پزشک و لوکیشن کلینیک بستگی دارد.

چه روشی برای چه کسی بهتر است؟

شاید از خودتان بپرسید در نهایت کدام روش برای من بهتر است؟ در پاسخ به این سوال نماتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا با دانستن آنها بتوانید تصمیم‌گیری را برای خود ساده سازی کنید.

اگر شرایط زیر در مورد شما درست است، گزینه مناسبی برای عمل جراحی بینی هستید:

 • برای دیدن نتیجه تغییرات، عجله ای ندارید و صبور هستید.
 • با روش‌های تهاجمی، بیهوشی و اتاق عمل مشکلی ندارید و ریسک پذیری شما بالا است.
 • می‌خواهید تغییرات اساسی در فرم و سایز بینی خود ایجاد نمایید که با تزریق ژل امکان پذیر نیست.
 • می‌توانید با دوره نقاهت طولانی مدت به راحتی کنار بیایید و در این مدت نکات مراقبتی را به درستی رعایت نمایید.
 • شرایط سنی، جسمی و بدنی شما اجازه دریافت بیهوشی را می‌دهد و می‌توانید بین 1.5 تا 3 ساعت در اتاق عمل باشید.

اگر شرایط زیر را دارید، تزریق ژل بینی برای شما مناسب تر است:

 • ریسک‌پذیری شما پایین است و نمی‌خواهید ریسک بیهوشی و اتاق عمل را بپذیرید.
 • احتمال این را می‌دهید که از نتیجه کار رضایت نداشته باشید و بخواهید به حالت قبل بازگردید.
 • برای دیدن نتایج تغییرات عجله دارید و می‌خواهید هرچه سریعتر تغییر فرم ایجاد شده را ببینید.
 • شرایط سپری کردن دوره نقاهت طولانی را ندارید و می‌خواهید دوره نقاهت تا حد ممکن کوتاه باشد.
 • بودجه‌ای که برای تغییر فرم بینی خود در نظر گرفته‌اید، محدود است و امکان عمل بینی را ندارید.
 • بینی شما نقص جزئی دارد و نیاز به تغییرات اساسی ندارد و تزریق ژل بینی، مشکل را برطرف می‌کند.

اما در مجموع برای داشتن بهترین انتخاب، لازم است اولاً شرایط خود را با فرآیند هریک از دو روش به طور کامل بسنجید و در نهایت مشورت با پزشک می‌تواند شما را به نتیجه مطلوب در انتخاب روش مناسب برساند.   

آیا تزریق ژل می‌تواند جایگزین عمل بینی شود؟

در گذشته بسیاری از افراد برای زیباتر شدن ظاهر بینی خود به سراغ عمل جراحی بینی می‌رفتند و تقریباً تنها روش ایجاد تغییر در بینی، عمل بینی بود. اما در سال‌های اخیر و با تغییر رویکرد پزشکان و بیماران به روش‌های غیرتهاجمی، روش تزریق ژل محبوبیت بالاتری پیدا کرده است.

اما سوال این است که آیا تزریق ژل می‌تواند جایگزین عمل بینی باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم این موضوع به طور کامل به وضعیت بینی شما و انتظاراتی که از نتیجه تزریق دارید، وابسته است. به عنوان مثال اگر بینی شما گوشتی است و مایلید بینی کوچک‌تر و ظریف‌تری داشته باشید، تزریق ژل انتظار شما را برآورده نمی‌کند. و یا اینکه اگر تیغه بینی شما انتحراف دارید، تزرق ژل نمی‌تواند تاثیری در انحراف بینی داشته باشد.

آیا تزریق ژل می‌تواند جایگزین عمل بینی شود؟

اما چنانچه تیغه بینی شما صاف است و کمی قوز یا ناهمواری روی آن وجود دارد، می‌توانید برای بهبود وضعیت بینی خود روی تزریق ژل حساب کنید. همچنین اگر می‌خواهید کمی نوک بینی را به سمت بالا فرم دهی کنید، تزریق ژل کمک کننده است.  

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مطلب درباره تزریق ژل بینی و عمل جراحی بینی صحبت کردیم و مزایا و معایب هر روش را برای شما توضیح دادیم. همچنین این دو روش را از لحاظ عوارض جانبی، ماندگاری، مراقبت‌های بعد از عمل و هزینه مقایسه کردیم. اشاره کردیم که کدام یک از این دو روش برای چه کسی بهتر است و به این سوال پاسخ دادیم که آیا تزریق ژل میتواند جایگزین عمل زیبایی شود یا خیر.

امیدواریم مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی درباره این دو عمل زیبایی دراختیار شما قرار داده باشد و بتوانید بین این دو روش به درستی تصمیم‌گیری کنید. اگر اینطور است این مطلب را با دوستانی که مایل به فرم‌دهی و بهبود وضعیت بینی خود هستند، به اشتراک بگذارید. همچنین اگر در این زمینه با پرسشی رو به رو هستید، سوال خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح نمایید تا در اولین فرصت ممکن توسط پزشک متخصص پاسخ داده شود. ممنونیم که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید. تا مقاله‌ای دیگر بدرود.